W dzisiejszych czasach technologie zasilania urządzeń przez Ethernet (PoE) stają się coraz bardziej popularne wśród instalatorów. Jednym z rodzajów tej technologii jest pasywne PoE, które może być idealnym rozwiązaniem dla określonych sytuacji.
Co to PoE Passive i jak działa?
Pasywne PoE to metoda zasilania urządzeń sieciowych, w której nie używa się zaawansowanych protokołów negocjacyjnych pomiędzy urządzeniem zasilającym (PSE) a zasilanym (PD). Zasilanie jest dostarczane bezpośrednio przez przewody Ethernet, zazwyczaj na poziomie 48V lub 24V. Nie ma tutaj reguł określających jaką wartość ma mieć napięcie, mamy w tym przypadku dużą dowolność. Pasywne PoE nie posiada automatycznej detekcji kompatybilności, co oznacza, że instalator musi sam upewnić się, że urządzenie jest zgodne z dostarczanym napięciem, polaryzacją oraz doborem par skrętki.
Zasilanie w UTP zależnie od rodzaju PoE
Porównanie zasilania PoE Pasywnego z PoE Standaryzowanym IEEE 802.3
Pasywne PoE oferuje prostsze i tańsze rozwiązanie, jednak brak standardów może prowadzić do problemów z kompatybilnością i bezpieczeństwem. Standardowe PoE, zgodne z normami IEEE, automatycznie dostosowuje moc do podłączonych urządzeń, zapewniając większą niezawodność i ochronę. W niektórych przypadkach stosowanie PoE Passive ma uzasadnienie i pozwala na uzyskanie specyficznych funkcjonalności. W codziennej pracy instalatora korzystanie z urządzeń pracujących w standardach 802.3 pozwala na większą swobodę pracy, nie wymaga tylu kompetencji oraz uwagi przy montażu.
Porównanie różnic w zasilaniu PoE
Rodzaje PoE w urządzeniach ATTE
W naszej ofercie można znaleźć zasilania pasywne jak i standaryzowane 802.3. Główny podział sposobów zasilania występuje przy podziale na poszczególne serie urządzeń
- Urządzenia xPoE - Wszystkie porty wyjściowe używają PoE Passive jedynie urządzenia xPoE-3-11A oraz xPoE-4-11A-HS posiadają port wejściowe zasilane z PoE 802.3at
- Seria APT - Wszystkie porty działają na PoE standardowym 802.3, dodatkowo niektóre porty wejściowe współpracują z IEEE 802.3bt, tak jak w APT-4-11 oraz APT-5-50
- Adaptery PoE - W przypadku adapterów najczęściej porty wejściowe mogą być zasilane za pomocą standaryzowanego PoE, natomiast na wyjściu mamy pasywne PoE, jak występuje to w przetwornicach SDIP-12-240 czy SDIP-12-124
Przykłady zastosowania
PoE Passive jest często używane w sieciach, takich jak systemy monitoringu wideo, punkty dostępowe Wi-Fi, czy kamery IP w miejscach, gdzie nie ma potrzeby zaawansowanego zarządzania zasilaniem. Rezygnacja ze standardu 802.3 pozwala na dostarczenie większej mocy tym samym przewodem UTP, zastosowanie bardziej selektywnych zabezpieczeń przed zwarciem i przeciążeniem portu oraz dodatkowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
Potrzebujesz niestandardowego sposobu zasilania?
W przypadku konieczności zasilania odbiorników o niestandardowym sposobie przesyłania zasilania lub nietypowym poziomie napięcia możemy wykorzystać moduł AEPI-1-50, który jest gigabitowym adapterem (PoE injector). Domyślnie przeznaczony jest do zasilania urządzeń telewizji przemysłowej pracujących w standardach PoE 802.3at/af oraz PoE PASSIVE jednak dodatkowo umożliwia dowolną konfigurację doboru par zasilających UTP jak i wartości napięcia zasilania.
Wybór odpowiedniego złącza w terminalu pozwala wybrać, które pary skrętki UTP będą użyte do przesyłania zasilania równolegle z danymi (zasilanie odbiornika po wybranych 2 parach lub po wszystkich 4 parach).
Niezależne terminale połączeniowe przypisane konkretnym parom skrętki UTP pozwalają na przesłanie pomiędzy dwoma urządzeniami AEPI-1-50 jednym przewodem dwóch różnych poziomów napięcia przy zachowaniu transmisji o prędkości do 1000 Mbps.
Zestawienie możliwych do uzyskania wariantów zasilania PoE z użyciem AEPI-1-50
Które zasilanie stosować?
Jeśli chcesz być na bieżąco zaobserwuj nas na naszych mediach społecznościowych |
|||
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.